28. juuni 2018

TED Talk "How computers are learning to be creative"

How_compters_are_learning_to_be_cretive_TED_Talk_Kristi_Proge_Blog
Foto: kuvatõmmis
"How computers are learning to be creative" on natuke vanem, aastast 2016, TED kõne, mida mina sattusin vaatama alles nüüd. Mul oli huvitav algusest lõpuni.

Kõigepealt räägib Blaise Agüera y Arcas veidi aju-uuringute ajaloost, seejärel selgitab ta põhikoolimatemaatika tasemel ehk lihtsustatult, kuidas arvutid õpivad fotol olevaid linde, loomi, inimesi jne ära tundma ning viimases kolmandikus selgitab ja demonstreerib kõneleja, kuidas arvutid loovad kunsti, kasutades põhimõtteliselt sama valemit, mille abil nad olendeid fotodel ära tunnevad. Arvutite loodud kunst näeb muuseas väga lahe välja.

Sulle võib veel huvi pakkuda

TED Talk "How we can teach computers to make sense of our emotions"
TED Talk "The incredible inventions of intuitive AI"
TED Talk "How AI can enhance our memory, work and social lives"

27. juuni 2018

Puslemäng Tangram - nuputa ja pane kokku kujundeid


Tangram_pusle_mäng_Kristi_Proge_Blog


Mis on Tangram?

Tangram on Hiinast pärit puslemäng, mis koosneb seitsmest geomeetrilisest kujundist: kaks suurt, üks keskmine ja kaks väikest kolmnurka ning üks ruut ja üks rööpkülik. Mängu eesmärk on koostada nendest tükkidest kujund, mille siluett on ette antud.

Pusletükke on küll ainult seitse, aga nendest saab koostada tuhandeid erinevaid kujundeid, mis jäljendavad loomi, linde, inimesi, ehitisi jne.

Olenevalt kujundist on pusle kokkupanemine kas lihtsam või keerulisem. Lihtsamad kujundid, milles on ära näidatud tükkide asukohad, sobivad juba eelkooliealistele lastele alates 3. eluaastast. Keerulisemate kujundite lahendamine sobib ka täiskasvanutele ja kujundi lahendamisele võib kuluda mitu kuni mitukümmend minutit.

Tangram_kujundid_lahendused_Kristi_Proge
Tangrami siluetid ehk ülesanded eelkooliealistele.

Kuidas Tangramit mängida?

Nagu kirjutatud, siis Tangramit mängides antakse ette kujundi siluett ja mängija peab seitse pusletükki nii paigutama, et tekiks samasugune kujund. Mängu reeglid on järgmised:
  • kasutama peab kõiki seitset tükki;
  • tükid peavad omavahel kokku puutuma;
  • tükke ei tohi asetada üksteise peale.
Tangram on eelkõige mõeldud üksi mängimiseks, aga võib ka võistleda, kes kujundi kõige kiiremini kokku saab. Sel juhul vajab iga mängija oma Tangrami komplekti. Samuti võib mitmekesi nuputada, kuidas kujundit kokku panna.

Tangrami mängimise võimalused

Nutiseadme äpid

Tangram_äpp_rakendus_Kristi_Proge_BlogLihtsaim ja kiireim viis hakata Tangramit mängima on laadida nutiseadmesse Tangrami mängu äpp. Mina ise olen juba aastaid olnud truu ühele äpile, kuid praegu on valik suurem ja tõenäoliselt leiab paremaid. Koolieelikute jaoks olen kasutanud Androidi äppi Tangram Kids, milles ei ole küll päris õiged tangramid (tükkide arv kujundis ja tükkide kuju ei ole õiged), aga sobivamat äppi pole ka leidnud. Lastele see äpp meeldib.

Veebis

Ka veebist leiab lehekülgi, kus Tangramit saab mängida. Suureks puuduseks on see, et enamasti läheb mängimiseks vaja Flashi. Ühe Flashi-vaba Tangrami lastele leiab siit.

Osta mäng poest

Raamatu-, mängu- ja veebipoodidest saab osta Tangrami mängu, milles on pusletükid ja mängukaardid ehk pildid kujunditest, mis tuleb kokku panna. Füüsilise mängu eelis on kindlasti see, et ülesandeid saab lahendada ekraanivabalt.

Tee mäng ise

Tangrami tükid võib ka ise kartongist või vineerist välja lõigata ning seejärel otsida internetist ülesandeid ehk siluette, mida lahendada. Eestikeelse Tangrami pusletükkide tegemise õpetuse saab siit. Valiku siluette koos lahendustega leiab siit. NB! Jälgi pusletükkide algset paigutust sellel lehel enne, kui hakkad ise pusletükke valmistama. Mina tegin eestikeelse õpetuse järgi ja pärast selgus, et rööpküliku kuju ei sobi.

Ise Tangrami pusletükkide valmistamise puuduseks on see, et tükke ei saa paigutada siluetti peale, sest siluettide ja pusletükkide suurused ei kattu.

Tangram_mäng_Kristi_Proge_Blog
Foto: pallina60 Loon (Flickr)

Mida Tangram arendab?

Tangrami mängimine arendab mängijat mitmel moel. Leidsin internetist isegi väite, et kui koolitunnis matemaatika õppimise asemel lasta algklassilapsel aasta aega Tangramit mängida, siis kooliaasta lõpuks on ta matemaatikas arenenum kui teised temaealised. Pole tõestatud, kas see väide tõele vastab, aga siiski näitab see hästi seda, kuidas Tangrami mängimine aitab kaasa lapse arengule.

Tangram
  • õpetab eristama geomeetrilisi kujundeid;
  • arendab probleemide lahendamise oskust (üks võtmeoskustest programmeerimisel);
  • arendab loogilist mõtlemist;
  • arendab visuaal-ruumilist mõtlemist;
  • parendab matemaatilisi võimeid;
  • füüsiliste tükkidega mängimine annab võimaluse kujunditega vahetult tegeleda, mis arendab käelist osavust ja soodustab ajupoolkerade koostööd;
  • kui puslesid lahedada paaris, areneb mängijate koostöö- ja suhtlemisoskus.

Minu kogemus

Minu esimene kokkupuude Tangramiga langeb kokku tahvelarvutite ja äppide ajastu algusega. Ja kohe tekkis ka armastus selle mängu vastu. Tangram on kõigis minu nutiseadmetes ja aeg-ajalt mängin seda ikka. See on hea ajaviide lennukis, laevareisil jne, kuid vahel mängin seda ka kodus.

Tangram_mäng_laps_Kristi_ProgeLapsed on seda mänginud tahvelarvutis ja neile on see meeldinud. Jaanide ajal tegime kartongist värvilised Tangrami pusletükid, otsisin internetist siluetid ja proovisime neid kokku panna. See oli laste (4a ja 8a) jaoks ikka päris suur väljakutse ning ega mul endalgi ei läinud nende kokkupanemine väga lihtsalt. Nutiseadmes, kus tükke saab asetada kujundi peale, on Tangramit mängida palju lihtsam.

Loovuse arendamise eesmärgil püüame lähiajal kujundeid ka ise välja mõelda.



Jälgi KristiProget Facebookis.



Kasutatud materjalid

Tangrams - the easy way to develop mathematical and thinking skills

20. juuni 2018

Koolivaheaeg 2018 väljakutse

mäng_väljakutse_2018_algoritmiline_mõtlemine

Koolivaheaeg 2017 väljakutse oli iga nädal blogis tutvustada ühte programmeerivat mõtlemist arendavat mängu. Otsustasin sellelgi suvel omale väljakutse esitada. Nimelt koolivaheajal 2018 on eesmärk igal nädalal tutvustada ühte mängu, mängude sarja või ülesandeid, mis treenivad aju arendades loogilist ja algoritmilist mõtlemist ning probleemilahendamisoskust - oskused, mis on olulised ka programmeerimisel. Ühesõnaga on need nuputamismängud ja -ülesanded. Kavas on väljakutse postitus avaldada igal jaanipäeva ja taasiseseisvumispäeva vahele jääval kolmapäeval. Kui materjali on rohkem, siis jätkan ka peale taasiseseisvumispäeva.

Siinkohal kokkuvõte 2017. aasta väljakutsest. Tutvustasin järgmisi programmeerivat mõtlemist arendavaid mänge:
  1. Programmeerimismäng SpriteBox ühendab lõbu ja loogika
  2. Run Marco! - programmeerimismäng algajatele
  3. Programmeerimismäng Coddy
  4. Limbo - arenda probleemilahendamisoskust
  5. Programmeerimismäng codeSpark Academy & the Foos õpetab lastele programmeerimise loogikat
  6. Hour of Code - programmeerimine Anna ja Elsaga
  7. Rubiku kuubik

18. juuni 2018

TED Talk "The incredible potential of flexible, soft robots"

N-ö jäikasid roboteid kasutatakse tööstuses väga palju ja kontrollitud keskkonnas saavad nad suurepäraselt oma tööülesannetega hakkama. Väljaspool kontrollitud keskkonda aga muutuvad jäigad robotid abituks ja kasutuks. Kuna robotid on oma tööülesannetes kordades täpsemad ja kiiremad kui inimesed, siis võiks neid palju laialdasemalt kasutada, kuid jäikus saab sageli takistuseks.

Lahenduseks on pehmed robotid (soft robots), mille arendamisega järjest rohkem tegeletakse. Nagu robootikas tavaks on, võetakse ka pehmete robotite puhul eeskuju loodusest. Biomeditsiiniinsener Giada Gerboni tutvustabki oma TED kõnes "The incredible potential of flexible, soft robots" uusimaid arenguid selles valdkonnas. Kuigi kasutusse jõudmiseni on veel pikk tee käia, on tegemist huvitava kõnega. Minu jaoks on kõne suurim väärtus see, et ta demonstreerib pehmete robotite kasutusvõimalusi meditsiinis.


17. juuni 2018

Nädala nopped nr 61

Blogimisse on kevadel tekkinud suuremad pausid, aga uuel nädalal teen teatavaks koolivaheaeg 2018 väljakutse ning see toob endaga kaasa ka regulaarsemad postitused. Tänases "Nädala nopete" postituses on paar humoorikat nupukest, kuid peamiselt ikkagi huvitavad uudised tehisintellekti ja robootika kohta.

Nädala_nopped_Kristi_Proge_Blog