30. jaanuar 2018

TED Talk: What's it like to be a robot?

Leila Takayama alustab oma TED kõnet What's it like to be a robot? meenutusega oma esimesest kohtumisest robotiga ja juhib seejärel kuulajate tähelepanu sellele, et oleme juba praegu ümbritsetud robotitest, aga me lihtsalt ei teadvusta seda omale. Kuid olles sotsiaalteadlane, huvitab Leila Takayamat inimeste ja robotite vaheline suhtlus. Selles valdkonnas on Leila läbi viinud eksperimente ja ta räägibki, mida ta nendest teada on saanud. Ta toob välja mõned aspektid, mille peale ei oskakski kohe tulla, kuid mis on samas olulised roboteid disainides silmas pidada.

27. jaanuar 2018

Nädala nopped

Kombinatsioon talveilmadest, mis hetkel küll kevadega vahetusid, ja 15. jaanuaril alanud "Programmeerimise alused 2" kursusest tähendas seda, et igal võimalusel nautisin imelist loodust ja lund ning vabadel momentidel tegelesin programmeerimiskursuse materjalide läbitöötamise ja ülesannete lahendamisega. Seega blogi jaoks eriti aega pole jätkunud. Kuid võtsin täna veidi aega, et kahe nädala huvitavamad uudisnupukesed kokku võtta.
Nädala-nopped-Kristi-Proge-Blog
Foto: Stephen Bowler (Flickr)

23. jaanuar 2018

Isaac Asimovi tsitaate robotite kohta

Ameerika ulmekirjanikku ja biokeemikut Isaac Asimovit (1920-1992) teavad paljud filmi- ja kirjanduse- ning mitmed robootikahuvilised kui isikut, kes mõtles välja robootika kolm põhiseadust. Kuna loen parajasti tema ulmeromaani The Naked Sun ("Alasti Päike"), kus mõrvamüsteeriumi lahendamise aluseks on samuti need seadused, siis tärkas huvi, milliseid tähelepanekuid robootika kohta on Asimov veel kirja pannud. Allpool ongi valik minule silma jäänud mõtteteradest (inglise keeles).
Asimov-tsitaadid-robotid-Kristi-Proge-Blog
Foto: noalsilencio (Flickr)

“The Three Laws of Robotics:
1: A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm;
2: A robot must obey the orders given it by human beings except where such orders would conflict with the First Law;
3: A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Law;
The Zeroth Law: A robot may not harm humanity, or, by inaction, allow humanity to come to harm.”
― I, Robot


***

“In a properly automated and educated world, then, machines may prove to be the true humanizing influence. It may be that machines will do the work that makes life possible and that human beings will do all the other things that make life pleasant and worthwhile.”
Robot Visions

***

“... you just can't differentiate between a robot and the very best of humans.”
― I, Robot

***

“Part of the inhumanity of the computer is that, once it is competently programmed and working smoothly, it is completely honest.”

***

“The easiest way to solve a problem is to deny it exists.”

***

“Surely, if we take on thinking partners––or, at the least, thinking servants––in the form of machines, we will be more comfortable with them, and will relate to them more easily, if they are shaped like humans.
It will be easier to be friends with human-shaped robots than with specialized machines of unrecognizable shape. And I sometimes think that, in the desperate straits of humanity today, we would be grateful to have nonhuman friends, even if they are only the friends we build ourselves.”
Robot Visions

***

“I have the shape of a human being and organs equivalent to those of a human being. My organs, in fact, are identical to some of those in a prosthetized human being. I have contributed artistically, literally, and scientifically to human culture as much as any human being now alive. What more can one ask?”
The Complete Robot

***

“If a robot can be manipulated into doing harm to a man, it means only that we must extend the powers of the positronic brain. One might say we ought to make the human better. That is impossible, so we will make the robot more foolproof.”
The Naked Sun

16. jaanuar 2018

Programmeerimismäng Robotizen

Suve alguses sai laste jaoks tahvelarvutisse laetud programmeerimismäng Robotizen, aga suvekuudel hõivasid nende tähelepanu hoopiski teised tegevused ja Robotizeni mängimiseni nad ei jõudnud. Ka mina unustasin selle mängu olemasolu. Jõulude ajal märkasin, et lapsed on Robotizeni enda jaoks avastanud ja hea meelega lahendavad mängus olevaid ülesandeid.



Robotizen on loogilist ja algoritmilist mõtlemist arendav tasuta mäng lastele vanuses 4 kuni 9 eluaastat. Mäng on üles ehitatud jutustusele, kus Hull Doktor varastab kalliskivi ja mängu peategelane Robot peab lahendama ülesandeid ehk missioone, et kalliskivi üles leida. Missiooni lahendamiseks tuleb koostada visuaalsetest klotsidest (a la Scratch) programm. Kuna klotsid on tekstivabad, siis lugemisoskust ei ole mängu mängimiseks vaja ja seetõttu sobib mäng ka koolieelikutele.

Mängus on mitu maailma ja igas neis missioonid, millest iga järgmine on eelmisest veidi keerulisem. Samm-sammult õpitakse ka uusi oskusi. Robotizen arendab mängijas järgmisi oskusi:

  • algoritmiline mõtlemine, 
  • tegevuste järjestamine, 
  • mustrite tuvastamine, 
  • korduste kasutamine, 
  • tingimuslause koostamine ja kasutamine, 
  • lahenduste testimine, 
  • programmi silumine. 


Lahendatud missiooni eest saab kuni kolm tärni olenevalt sellest, kui efektiivselt probleem on lahendatud ehk kui hea programm on koostatud. Mängija saab peategelast Robotit disainida, valides talle erinevat varustust.

Programmeerimismäng-Robotizen-Kristi-Proge-BlogRobotizen ei ole ehk nii kaasahaarav kui mõni teine algoritmilist mõtlemist arendav mäng, aga vanuserühma silmas pidades on see piisavalt lihtne ja arusaadav ning midagi häirivat või segavat mina mängus ei ole märganud. Kindlasti sobiv mäng, et arendada eelteismelise loogikat ja algoritmilist mõtlemist.

Mäng: Robotizen
Platvormid: Android, iOS
Vanus: 4-9 aastat
Tasemeid: 100+
Muu: tasuta, reklaamivaba



Jälgi KristiProget Facebookis.

Seotud postitused

13. jaanuar 2018

5. jaanuar 2018

Nädala nopped

Nädala-nopped-Kristi-Proge-Blog
Foto: 00はがはがはが (Flickr)