11. august 2020

Arvamusfestival 2020 - minu valik selle aasta diskussioonidest

Arvamusfestival_2020_Kristi_Proge_Blog
Foto: Flickr

Taas on saabumas see aeg suvel, mil Paides toimub Arvamusfestival. Sel aastal on ürituse kuupäevad 14. ja 15. august. On juba tavaks saanud, et võtan ette festivali kava ja valin välja teemad, mis võiksid huvi pakkuda digi, tehnoloogia ja hariduse valdkondadega seotud inimesele. Teisisõnu olen välja valinud need arutelud, mis mind ühel või teisel põhjusel intrigeerivad. Kõiki teemasid ja alasid saab näha Arvamusfestivali veebilehel.

Teatavasti ei ole sel aastal suurürituste korraldamine tavapärane ja osalejate arv on piiratud. Kõik piletid on juba välja müüdud, kuid hea uudis on see, et arutelusid saab jälgida kodust või ekraanilt endale sobilikus paigas. Selleks on paljud arutelualad loonud võimaluse jälgida diskussioone otseülekandena. Lingid leiad Arvamusfestivali veebilehel. Salvestatud arutelusid saab järele kuulata Soundcloudis. 

Nüüd siis minu valik 2020. aasta Arvamusfestivali diskussioonidest. 

14. august


Kas andmed juhivad meid või meie andmeid?

Ürituse lava: Digitarkus
12:00-13:30

Arutame selle üle, millist väärtust andmed ühiskonnas loovad - natuke võib seda võrrelda laste kasvamisega, mida me igapäevaselt ei märka, kuid ühel hetkel teevad nad juba vägitegusid ja järgmisel kolivad kodust välja. Arutame andmete mõju väga erinevate nurkade alt - alustades sellest, millised on õnnestumise eeldused kuni selleni, miks ei lähe kõik alati nii nagu sooviksime. Kuidas mõjutavad meid juriidilised ja eetilised normid ning milliseid ohte peaksime tundma ja mõistma. Kas suudame tulevikku ette näha? Milline on riigi roll? Kes võidab ja võimalusekurvist kõige kiiremini väljub?


Kas andmed ja tehnoloogia päästavad elusid?
Ürituse lava: Eesti 2035
12.00-13.30

Kust valutab aastal 2035? Eesti seisab silmitsi ühiskonna vananemisega seotud muutustega ka tervishoius, mis tähendab, et meditsiinitöötajate puudus süveneb veelgi. Eesti panustab tervishoiu kuludesse 6,7% SKPst, kuid see on ligi kolm protsendipunkti väiksem kui ELi keskmine. Uudsed raviviisid on aga kallid ning inimeste ootused heaolule ja tervishoiusüsteemile suurenevad. Seega on tähtis roll nii koostööl ja inimeste terviseteadlikkusel kui ka andmetel. Kuidas saab tehnoloogia ja andmete kasutamine parandada Eesti inimeste tervist? Mida mulle annab näiteks teadmine, et mul on kõrge tõenäosus saada infarkt ? Tahan ma seda teada? Mida ma ise ära saan teha? Kellega ma olen üldse valmis oma andmeid jagama? Kuidas koostöö kaudu tagada parim tervishoiuteenus kõigile Eesti inimestele, nende rahakotist sõltumata?


Tehnoloogia toob rohkem kahju kui kasu!
Ürituse lava: Digitarkus
14:00-15:30

Kas me saame üldse ilma tehnoloogiata elada? Miks ja kuidas on tehnoloogia meie elusid ja maailmatunnetust mõjutanud? Milliseid väljakutseid see meile täna ja tulevikus loob. Arutleme inimese ja tehnoloogia suhte üle, räägime eetikast, tehisintellektist ja laiemalt inimeseks olemise võludest ja valudest.


How to master digital change?
Ürituse lava: Eesti 2035
14.00-15.30

Digital change will destroy and create practices, end work and bring about employment. It will change how to live, how to learn, how we do work, how we are together in our leisure time. The change has already started Paradigm sift in which we concretely feel every day that things and practices transform. Thus, it is time to discuss how we experience the change, what we wish from it, can we take control over it, what do fear and what should be the vision and goal of the change. Where we want to be heading.


Appi, mu ema ja isa jälgivad mind!
Ürituse lava: Digitarkus
16:00-17:30

Laste privaatsus ja vanemlik hoolimine - kust läheb piir, kas ja millal on ok oma last jälgida?


Millal saame õpetajad robotiga asendada?
Ürituse lava: Teadus
18:00-19:30

Tehisintellekti areng on pöördumatu ja kiire. Järjest enam võtavad intelligentsed masinad inimestelt tööd üle ja nende võimalused ulatuvad ilmselt fantaasia piirideni. Nendesse raamidesse mahub ka üldhariduskool kõigi oma klassikaliste tunnustega, mille hulka kuuluvad kuni 36 õpilasega klassid, õpilaste erinev tase ja vajadused ühes klassis, õpetajate ja tugipersonali krooniline puudus. Tehnoloogia võiks kõiki siinnimetatud probleeme ületada. Küsimus on selles, kas on midagi, mida robot tänases koolis asendada ei saa? Kas masinate kasutuselevõtt muudaks õppe sisu? Mis muutusi see koolides üldiselt kaasa toob?


Milleks ja kellele digiraamatud?
Ürituse lava: Digikultuuriala
18:00-19:00

Digiraamatud on jõudnud juba igapäevakasutusse, aga kuidas edasi. Kas need peaksid veel laialdasemalt ning (tasuta) kättesaadavad olema kõigile soovijatele? Kas on üldse nõudlust?


Kas tehnoloogia vähendab või suurendab keskkonna jalajälge?
Ürituse lava: Digitarkus
18:00-19.30

Tehnoloogia seos keskkonna-teemadega on vastuoluline. Ühest küljest aitavad tehnoloogilised lahendused oluliselt vähendada reisimist-, transpordi- ja energiakulu. Teisalt toodame iga päev andmeid juurde, mille hoidmiseks kasutavad pilveteenusepakkujad ja serveriruumid üha rohkem energiat. Kuidas aru saada, mis on minu jalajälg igapäevaselt telefoniga helistades, e-maile saates, filme striimides, fotosid tehes? Kes peaks võtma vastutuse, kas mina kui kasutaja või teenusepakkuja? Millised on tulevikutrendid, kas tehnoloogia soodustab rohkem tarbimist või saame hakata oma seadmete eluiga pikendama, kasutama ringmajanduse ärimudelit ka elektrooniliste seadmete puhul?


15. august


Kelleks Sa tahad saada? Kandideerida esimesele töökohale Marsil?

Ürituse lava: Digitarkus
14:00-15:30

Otsime vastust küsimusele, millised on tänaste noorte TOP 10 kõige eelistatumat ametit. Teiselt poolt vastavad tööandjad, millised on nende vajadused 10 aasta pärast, mida silmas pidades tänased noored võiksid oma suuna valida? Millised on uued töökohad ja tuleviku töö? Kas erinevad põlvkonnad näevad seda erinevalt. Kuidas meie tänane haridussüsteem muutusi tööturul toetab? Kui noor tahab saada tulevikus professionaalseks e-sportlaseks, kas vanem peaks tema valikut toetama või on tegemist mängusõltuvuse õigustamisega?


Seenior on uus juunior
Ürituse lava: Digitarkus
16:00-17:30

Arutelu eesmärk on uurida, kuidas mõjutab vanuse defineerimist tehnoloogia: kas ja kuidas on see praeguseks muutunud. Millised on vanusega seotud müüdid tehnoloogia kasutamise osas? Küsime, kas tehnoloogia eraldab ja loob üksildust, või saab tehnoloogia tugevdada suhteid, luua armastust, liita põlvkondi ja vähendada üksildust. Millisest vanusest alates oled sa vana ja enam midagi ei õpi, või on uute tehnoloogiliste võimaluste kasutamine kinni hoopis hoiakutes?


Lähme muuseumisse! Digitaalselt või ilmsi?
Ürituse lava: Digikultuuriala
16:00-17:00

Eestlased on muuseumirahvas, meile meeldib neid külastada ning meie muuseumid on maailma tasemel. Mis on aga muuseumide roll praegusel ajal ning mis suunas nad arenevad pärast maailma tabanud pandeemiat? Kas eriolukord andis vastuse küsimusele, millele on pikalt vastust otsitud – millised digiteenused inimestele ikkagi meeldivad? Või eelistavad nad hoopis tavakülastust digitaalsele?

Jälgi KristiProget ka Facebookis.