16. aprill 2020

Scratch 3.0. Juhuarv mängudes. Videoõpetus

juhuarv_Scratch_Kristi_Proge_Blog
Kuvatõmmis.

Mängude programmeerimisel on üks väga kasulik ja vajalik asi juhuarv või juhuslik arv (random integer), sest selle abil saab lisada mängu juhuslikkust, mis teeb spraitide käitumise mängus ettearvamatuks ja see omakorda mängimise põnevamaks.

Siin on videoõpetus sellest, kuidas kasutada juhuarvu spraidi liikumise programmeerimiseks Scratchis. Valmis programmis liugleb sprait üle lava ülevalt alla, alustades iga kord liikumist suvalisest asukohast. Ka lõpppunkt on juhuslik. Juhusliku asukoha määramiseks kasutatakse punkte (x ja y) koordinaatteljestikul, mistõttu on oluline, et õpilased on selle teemaga eelnevalt tuttavad.

Videoõpetuses olevast Scratchi programmist saab edasi arendada mängu, milles mängija püüab langevaid õisi korvi. Siin on näide ühest sellisest mängust.

Siin on veel üks natuke keerulisem mäng, milles samuti kasutatakse spraidi liikumisel juhuarvu.

Mõlemad mängud on Scratchis programmeerinud 5. klassi õpilased.


Jälgi KristiProget ka Facebookis.

12. aprill 2020

TÜ programmeerimise veebikursus noortele "Tehnoloogia tarbijast loojaks"

kursus_tehnoloogia_tarbijast_loojaks_Kristi_Proge_Blog
Photo by Danial RiCaRoS on Unsplash

TÜ arvutiteaduse instituut korraldab sel aastal (2020) programmerimiskursust "Tehnoloogia tarbijast loojaks" 16-26 aastastele noortele, kel kokkupuude programmeerimisega puudub või on vähene. Kursus kestab 10 nädalat, on täies ulatuses veebipõhine ja õppuritele tasuta. Õpetatavaks programmeerimiskeeleks on Python. Kursus lõpeb arvestustööga.

Esimesed osalejad alustasid 9. märtsil ja on praeguseks jõudnud kursusega poole peale. Suure huvi tõttu avati lisakursus, mis alustab 13. aprillil. Praegu saab kursusele veel registreeruda. Kel kevadel liiga kiire, saab samal kursusel osaleda selle aasta sügisel. Kolmas kursus alustab septembris 2020.

Kevadel kursuse lõpetanud ja arvestustöö eest vähemalt 90% saanud noored võetakse sel aastal TÜ informaatikaõppesse vastu eritingimustel. Seega registreeruda tasub ning lõpuni pingutada samamoodi. Seda enam, et riigieksamitega, eriti nende ettevalmistusega, on sel aastal koroona tõttu nii nagu on. Kui sul on kindel plaan IT-d õppima minna, siis on hea mõte oma tuleviku kindlustamiseks TÜ programmeerimiskursusele end kirja panna.

Natuke kursusest ka. Kuigi "Tehnoloogia tarbijast loojaks" on veebikursus, ei ole tegemist MOOCiga, sest õpilasi juhendavad mentorid. Kursuse lõpetaja oskab Pythonis iseseisvalt kirjutada lihtsamat programmi mõne elulise probleemi lahendamiseks. Kursuse jooksul näidatakse materjali omandamist testides, programmeerimisülesandeid lahendades ning teostades üksi või rühmas digilahenduse arendusprojekti. Kursus lõpeb hindelise arvestustööga, mille suurepärast tulemust arvestatakse TÜsse informaatika erialale õppima kandideerimisel.

Kursuse õppematerjalidega saab tutvuda siin ja siin.

Jälgi KristiProget ka Facebookis.