28. veebruar 2019

micro:bit blocks programm: täring

Meeldetuletuseks nii palju, et micro:bit on Ühendkuningriigi õpilastele loodud soodne programmeeritav vidin (mikrokiip), mille eesmärk on viia programmeerimine ja robootika võimalikult paljude kooliõpilasteni. Sihtrühmaks on teismelised. Pikem postitus micro:biti kohta on siin.

micro:biti programmeerimine

micro:biti saab programmeerida nii visuaalseid plokke (micro:bit blocks) paika lohistades kui ka spetsiaalselt BBC mikrokiibi jaoks loodud JavaScripti või Pyhtoni keskkonda kasutades. Algajatele sobib hästi klotside lohistamine.

micro:bit blocksiga programmi koostamiseks tuleb minna makecode.microbit.org lehele ja luua uus projekt. Valida on paljudele keelte vahel, kuid eesti keelt nende seas ei ole. Päris programmeerimiskeeli silmas pidades polegi ehk kõige halvem mõte eelistada inglise keelt.

Täringu veeretamise programm sobib neile, kes mõned lihtsamad programmid on juba koostanud, sh kasutanud lihtsat ehk ühe haruga tingimuslauset.

Micro:bit blocks: TÄRING


Eesmärk: Koostada micro:bit plokke kasutades täringu veeretamise programm.

Teemad: muutujad, mitmeosaline/mitmeharuline tingimuslause, loogikaavaldised, juhuslik arv.

Programm: Valmis programm veeretab nuppu A vajutades täringut ja nuppu B vajutades puhastab ekraani.

Vanus: 10+

Juhend:



Jälgi KristiProget Facebookis.

26. veebruar 2019

micro:bit blocks programmid: liikuvad ja vilkuvad kujundid

Sai nädalavahetusel üle pika aja micro:biti näpitud ja algkooliõpilasega mõned programmid visuaalsetest plokkidest koostatud. Otsustasin paar näidet ka blogisse postitada. Alustan äärmiselt lihtsate programmidega, kuid järgmises postituses tulevad juba veidi keerulisemad koodiread ja seda koos õpetusega.

Meeldetuletuseks nii palju, et BBC micro:bit on Ühendkuningriigi õpilastele loodud soodne programmeeritav vidin (mikrokiip), mille eesmärk on viia programmeerimine ja robootika võimalikult paljude kooliõpilasteni. Sihtrühmaks on teismelised. Pikem postitus micro:biti kohta on siin.

micro:biti programmeerimine

micro:biti saab programmeerida nii MakeCode keskkonnas visuaalseid plokke (micro:bit blocks) paika lohistades kui ka spetsiaalselt BBC mikrokiibi jaoks loodud JavaScripti või Pyhtoni keskkonda kasutades. Algajatele sobib mõistagi klotside lohistamine.

Programmi koostamiseks tuleb minna makecode.microbit.org lehele ja luua uus projekt. Valida on paljudele keelte vahel, kuid eesti keelt nende seas ei ole. Päris programmeerimiskeeli silmas pidades polegi ehk kõige halvem mõte eelistada inglise keelt.

Käesoleva postituse näidisprogrammid on algajatele ja sobivad esmatutvuseks MakeCode'iga.


Sõnum: ARMASTUS

microbit_armastus_syda_Kristi_Proge_Blog


Ja edasiarendus samast programmist, kus sõnumit korratakse lõputult:
microbit_armastus_syda_forever_Kristi_Proge_Blog

Liiklusmärk: VILKUV NOOL

Õpetab kasutama tsüklit ehk kordust ning demonstreerib pauside olulisust. Samuti aitab mõista, kuidas käivitada nuppe A ja B.
microbit_vilkuv_nool_Kristi_Proge_Blog



Kui nende programmide loomine õnnestub, saab ise juba päris huvitavaid programme välja mõelda. Võib teha omale rinnamärgi, mis kirjutab nime või näitab, kas sul on hea või halb tuju. On võimalik programmeerida palju erinevaid liiklusmärke, mida siis lapsed saavad näiteks autodega mängides kasututada jne. Igatahes on vahva, kui loodud programm ka igapäevaelus, sh mängudes, rakendust leiab.


Jälgi KristiProget Facebookis.

24. veebruar 2019

Nädala nopped nr 79

Selle nädala nopped on veidi erinevad eelmistest, sest mitu nupukest räägivad tehnoloogia tumedamast poolest, nagu meistervaletajast tehismõistusest, ühiskonda lõhestavast tehnoloogiast jms. Samas ei puudu helgemad teemad, kus tehnoloogia on inimestele abiks ja toeks. 

Nädala_nopped_79_Kristi_Proge_Blog

Jälgi KristiProget Facebookis.

12. veebruar 2019

Scratch 3.0 - mida on uut?

Scratch jõudis avalikkuse ette 2007. aastal. Kaksteist aastat hiljem, käesoleva aasta alguses, tuli ametlikult välja lastele mõeldud programmeerimiskeskkonna kolmas versioon - Scratch 3.0. Mida on uut ja mis on jäänud samamoodi selles populaarseimas graafilistest plokkidest programmide koostamise keskkonnas?

Välimus, spraidid ja taustad

Esimese asjana jääb silma, et Scratch 3.0 on saanud kaasaegse välimuse - kandilised nurgad on ümaraks lihvitud ja värvid on veidi rõõmsamad. Muutunud on ka lava, plokkide jms paigutus, aga kõik on jätkuvalt lihtsalt leitav.

Kuigi vanad spraidid ja taustad on alles, on lisandunud uusi. Parem valik on äärmiselt tore, sest kuigi tausta võib ka väljapoolt Scratchi valida, siis õiges suuruses pilti leida on paras väljakutse.

Scratch_3.0_kasutajaliides_Kristi_Proge_Blog
Scratch 3.0. Kuvatõmmis.

Plokid ja laiendused

Ka kõik vanad plokid, mida nüüd nimetatakse koodiks, on 2019. aasta Scratchis alles, kuigi mõned neist on läbinud värskenduskuuri. Näiteks stringidega töötamine on tehtud mugavamaks ning alamprogramme saab nüüd luua Minu Plokid sektsioonis.

Samuti on osa koodiplokke kolinud laienduste (Extensions) alla. Näiteks joonistamiseks vajalikud klotsid leiab nüüd just sealt.

Tõenäoliselt kõige lahedam ongi see, et uues Scratchis saab laienduste abil lisada koodiplokke, mis pakuvad mitmekesisemaid programmeerimisvõimalusi. Scratchi 3.0 ühildub laienduste kaudu Makey Makey, micro:biti, Lego Mindstorms EV3 ja Lego Education WeDo 2.0'ga. Lisaks on teksti kõneks muutmise, tõlkimise jt laiendused.

Scratch_3.0_laiendused_Kristi_Proge_Blog
Scratch 3.0 laiendused. Kuvatõmmis.

Veel uuendustest

'Klotsid', millest programm kokku pannakse, on Scratch 3.0-s suuremad, sest nüüd saab scratchida ka tahvelarvutis. Samuti pole Scratchi kasutamiseks enam vaja Flashi tänu HTMLi, CSSi ja Java-Scripti kasutamisele.

Uuenenud on ka Paint Editor, milles joonistamine on nüüd mugavam ning Sound Editor, mida on uues versioonis lihtsam kasutada ja heliefektide valik on laiem.

Kokkuvõtteks

Üldiselt on tegemist vana hea Scratchiga, mis on nüüd kaasaegsema välimusega, veelgi kasutajasõbralikum ja pakub natuke rohkem võimalusi. Nii et polegi muud, kui et võta lauaarvuti, läptop või tahvelarvuti ja hakka scratchima!


Jälgi KristiProget Facebookis.

10. veebruar 2019

Nädala nopped nr 78

Kuna majapidamistööde taustaks on hariv kuulata podcaste, siis seda olen minagi teinud. Taskuhäälingute üheks eeliseks ongi see, et samal ajal saab midagi muud ajukapatsiteeti mittenõudvat teha. Teine eelis on, et neid saab kuulata topeltkiirusega, mis võimaldab aega kokku hoida. Mina veel nii proff ei ole, et suudaksin nii kiiret juttu jälgida, aga ka minu 1,3-kordne kuulamiskiirus on ajavõit. Eelmine nädalavahetus kammisin IT- ja tehnoloogiavaldkonna podcaste ning valisin mõned kuulamiseks välja. Seega on võimalik, et tulevikus leiab nädala uudiste kokkuvõttes ka rohkem taskuhäälinguid. Sel nädalal on üks Äripäeva saade nopete seas täitsa olemas.

Nädala_nopped_78_Kristi_Proge_Blog.jpg
Foto: pixabay
Jälgi KristiProget Facebookis.

3. veebruar 2019

Nädala nopped nr 77

Kuigi soovin, et saaksin sagedamini blogida, siis kahjuks hõivavad hetkel mu aja teised tegevused, mitmed neist talvised. Eelmine nädalavahetus sai näiteks mitu tundi õues uisutatud. Tänane vihmane ilm siiski talve nautida ei lase ja saab kahe nädala uudised blogipostituseks vormistada. Geeniuse uudiseid seekord pole, sest miskipärast ei õnnestunud portaalile ligi pääseda.

Nädala_nopped_77_Kristi_Proge_Blog
Foto: pixabay

Jälgi KristiProget Facebookis.