31. oktoober 2017

TED Talk "How we'll earn money in a future without jobs"

Martin Ford on seisukohal, et lähikümnenditel võtavad robotid inimestelt, olenemata nende haridustasemest või tööülesannetest, töö. Ja ta usub, et kadunud töökohtade asemele uusi ei teki. Oma TED kõnes "How we'll earn money in a future without jobs" selgitab ta lähemalt, miks ta nii arvab ning otsib vastust küsimusele, kuidas tagada inimestele sissetulek, kui töö teevad ära masinad.

Martin Ford väljendab end selles TED kõnes selgelt ja otsekoheselt. Samas andmeid, millel tema järeldused põhinevad, ta kuulajatega ei jaga. Siiski internetis ringi vaadates selgub, et Martin Ford on seda teemat põhjalikult uurinud, analüüsides tööturu, produktiivsuse, sissetulekute jms statistikat. Neid analüüse sisaldab näiteks tema 2015. aasta The RSA ettekanne, mida saab vaadata siin.



27. oktoober 2017

Nädala nopped

See on üks kiire nädal olnud. Nii palju muud põnevat on käsil olnud ja blogi jaoks jätkus selle võrra vähem aega. Uudistel hoidsin ikka silma peal ja mõned filmid vaatasin ka, nagu näha viimasest nupukesest.
Nädala-nopped-Kristi-Proge-Blog
Foto: vinod velayudhan

21. oktoober 2017

Nädala nopped

See nädal on möödunud programmeerimisnädala Code Week tähe all. Kõigepealt programmeerisin kahe eelkooliealisega Sonic Pi's helisid (täiesti ettekavatsemata) ja nad sattusid sellest suurde vaimustusse. Ise koodikirjutamisega nad veel hakkama ei saa, aga minu juhendamise järgi sisestasime koos käske ja seejärel valisid lapsed käskude järele ise numbrid. Puhas impro ja väga vahva oli kuulata, mis välja tuli. Siis osalesin nendega ühes Code Week'i õpitoas, millega lapsed väga rahule jäid, ja sai ka endal paar töötuba juhendajana läbi viidud. 
Aga nüüd selle nädala nopped. Huvitav on märkida, et tegemist on 100. postitusega Kristi Proge blogis.


Nädala-nopped-Kristi-Proge-Blog
Foto: Virginia Department of Education

18. oktoober 2017

LEGO WeDo 2.0 robootikakomplekt

LEGO WeDo 2.0 robootikakomplektiga on arvatavasti juba tuttavad õpetajad ja ringijuhid, kes lastele robootikat ja programmeerimist õpetavad, kuid ka paljud lapsevanemad kaaluvad LEGO WeDo 2.0 robootikakomplekti soetamist oma lapsele. Kuna tegemist on suurema väljaminekuga, siis tahaksid nad enne ligi paarisajaeurose kulutuse tegemist rohkem teada, mida see robootikakomplekt endast kujutab. On minultki selle kohta küsitud. Kirjutangi veidi lähemalt, mis WeDo 2.0 on, mida sellega teha saab ja mida see lapsele annab.

LEGO-WeDo-2.0-robootikakomplekt-Kristi-Proge-blog
LEGO WeDo 2.0 robootikakomplekt

Mis see on?

LEGO WeDo 2.0 robootikakomplekt on mõeldud algklassi lastele ning ühendab endas klotsidest ehitamise ja programmeerimise. Komplektis on lisaks tavalistele Lego klotsidele robotite ehitamiseks vajalikud osad nagu mootor, liikumis- ja kallutusandur (reageerib näiteks raputamisele) ning kontroller ehk roboti aju. Kontroller töötab patareide või aku pealt, mille peab eraldi juurde ostma. Kontroller suhtleb arvutiga Bluetooth'i abil, mis tähendab, et roboti käivitamiseks ei ole vaja seda juhtme abil arvutiga ühendada. (Lego WeDo 1.0 ehk eelmises põlvkonnad ühendati robot ja arvuti juhtme abil.)

Kuidas asi käib?

Robootikakomplekti juurde kuulub tasuta rakendus WeDo 2.0 LEGO® Education, mis töötab nii tahvelarvutis kui ka lauaarvutis. Selles rakenduses on juhendid kaheksa roboti ehitamiseks ja programmeerimiseks. Rakenduse kaudu saab oma projekte ka teistega jagada.

Rakenduses juhatatakse iga roboti ehitamine sisse teemakohase videoga, mis selgitab, milleks seda robotit päris elus vaja on. Näiteks prügiauto video selgitab lühidalt prügi sorteerimise olulisust. Seega kasvab laste teadlikkus probleemidest, mille lahendamiseks roboteid kasutatakse.
LEGO-Education-rakendus-Kristi-Proge-blog
WeDo 2.0 LEGO Education rakendus

Videole järgneb roboti ehitamise õpetus. See on samasugune nagu Lego komplektidega kaasas olevad trükitud juhendid, kuid rakenduses on õpetus digitaalsel kujul.

Kui robot valmis, tuleb see töötama programmeerida. Oluline on enne seda luua ühendus roboti (aju) ja arvuti vahel. Ka selle kohta on rakenduses olemas juhised. Programm, mis roboti tööle paneb, koostatakse graafilistest plokkidest ja valmis programmi näidis on ette antud. Põnevaim hetk ongi see, kui robot programmi käivitades tööle hakkab. Kuid see ei ole veel kõik.

Programmeerimisele järgneb probleemi lahendamise ülesanne. Lapsele on abiks vihjed, mis suunavad teda lahendust leidma. Siinkohal mainin ära, et rakendus on ingliskeelne ja seetõttu on probleemi lahendamise ülesande juures vaja täiskasvanu abi, kes selle ülesande lapsele ära tõlgib. Väiksemate laste puhul võib osutuda vajalikuks täiskasvanu abi probleemülesande lahendamisel.

Ühe projekti jaoks võiks arvestada üks kuni poolteist tundi. Sageli soovitatakse roboteid ehitada paaris, sest siis areneb laste koostöö- ja suhtlemisoskus.

Mis edasi?

Nagu eespool mainitud, on rakenduses juhendid kaheksa* roboti ehitamiseks. (Tegelikult saab juurde osta 17 roboti ehitamise õpetuse, mis on mõeldud õpetajatele ja seal on ka juhised LEGO WeDo 2.0 robootikakomplekti kasutamiseks õppetöös, kuid arvan, et üksikkasutajal ei ole vajadust seda soetada.) Mis saab edasi, kui juhendi järgi on kõik robotid valmis ehitatud? Arvatavasti on selleks hetkeks lapsel kontrolleri ja andurite tööpõhimõte selge ning tekkinud arusaam, kuidas roboteid programmeerida. Seega ei olegi muud, kui oma loovus valla päästa ja ise roboteid välja mõtlema, ehitama ja programmeerima hakata. Lisaks LEGO WeDo 2.0 komplektis olevatele klotsidele võib kasutada kõiki teisi Lego klotse, mis kodus olemas on. Samuti on võimalik komplekti täiendada üksikute osadega, mis on müügil vastavates poodides.

* Tegelikult on Lego WeDo äpis rohkem roboteid, kuid ainult osal neist on olemas terviklik ehitamisõpetus (täiendatud 16. juuli 2019)
LEGO-WeDo-2.0-programmeerimine-Kristi-Proge-blog
LEGO WeDo 2.0 graafilistest plokkidest koostatud programm

Mida see lapsele annab?

LEGO WeDo 2.0 robootikakomplekt arendab lapse loovust, käelist tegevust, probleemide lahendamise oskust ja algoritmilist mõtlemist. Paraneb tehniline taiplikkus. Lapsed saavad teada, kuidas robotid töötavad ja tekitab neis huvi inseneriteaduste vastu. Samuti suureneb laste teadlikkus, milleks roboteid kasutatakse ja nad peaksid ka ise hakkama selles suunas mõtlema, milliste ülesannete jaoks roboteid veel kasutada saab. LEGO WeDo 2.0 komplekt võimaldab need ideed mänguliselt realiseerida. Kindlasti sobib robootikakomplekt võrdselt hästi tüdrukutele ja poistele.

Mis? robootikakomplekt LEGO WeDo 2.0
Vanus: 6-10 eluaastat
Rakenduse WeDo 2.0 LEGO® Education saab veebist tasuta alla laadida
Kust saab? Robomiku, Oomipood, Insplay, Klotsipood jt veebipoed
Hind: umbes 175€
Muu: rakendus on ingliskeelne

Jälgi KristiProget Facebookis.

Seotud postitused
LEGO Boost - ehita, programmeeri, mängi

16. oktoober 2017

TED Talk "Why jobs of the future won't feel like work"

Vähestele on uudis, et lähitulevikus kaotame palju töökohti robotitele. Innovatsiooniekspert David Lee ütleb selleks numbriks 25 miljonit 10 aasta jooksul. Ta selgitab oma TED kõnes "Why jobs of the future won't feel like work", millseid töötajaid ja miks on lihtne robototega asendada. Ta usub, et robotikindlate (robot-proof) töökohtade loomiseks peame kõigepealt uuesti defineerima, mis on töö. Ta räägibki oma definitsioonist ja inimtöötajate peal tehtud eksperimendist.


13. oktoober 2017

Nädala nopped

Nädala nopped Kristi Proge blog
A new language for technology

10. oktoober 2017

Linus Torvaldsi tsitaadid

Linus Torvalds on see mees, kes lõi Linuxi. Linux on vabavaraline, avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem, mille esimene versioon tuli välja 1991. aastal. Paljud ei teagi, et tegelikult on nad igapäevased Linuxi kasutajad. Androidiga nutiseadmed kasutavad Linuxit. Digiboksid, nutitelerid ja paljud teised seadmed sinu kodus kasutavad Linuxit. Lisame siia juurde veel superarvutid, serverid, klastrid ning selgub, et Linux on kõige levinum operatsionisüsteem maailmas. 
Siin on seitse tsitaati mehelt, kes teatud mõttes muutis maailma.

Linus_Tovalds_programmeerimine_on_tore - Kristi Proge blog

Linus-Torvalds-tsitaat-kood-Kristi-Proge-blog

Linus-Torvalds-tsitaat-pragmaatik-Kristi-Proge-blog


Linus-Torvalds-tsitaat-tarkvara-Kristi-Proge-blog

Linus-Torvalds-tsitaat-võimatu-ja-võimalik-Kristi-Proge-blog


Linus-Torvalds-tsitaat-intelligentsus-Kristi-Proge-blog

Linus-Torvalds-tsitaat-asjade-lihtsus-Kristi-Proge-blog




6. oktoober 2017

Nädala nopped

Töönädal saab kohe läbi ja nädalavahetuse juhatab minu jaoks sisse üks selle aasta parimaks filmielamuseks tituleeritud ulmepõnevik Blade Runner 2049. Loodetavasti on vähemalt sama suurepärane film, kui 1982. aasta Blade Runner.
Selle nädala uudiste ja artiklite ülevaadet illustreerib väike fotomeenutus eelmisest sajandist. Aitäh inimesele, kes seda minuga jagas! 

Nädala-nopped-IKT-uudised-Kristi-Proge-blog

4. oktoober 2017

Suur ülevaade programmeerimisnädala Code Week 2017 tasuta töötubadest

HITSA toel toimub üle Eesti 120 tasuta töötuba huvilistele vanuses 5-20 eluaastat. Vaatasin valiku üle ja jagasin tegevuste järgi gruppidesse. Välja jäid mitu töötuba, mis on juba täitunud, korduvad töötoad ning need, mille tegevusi ei olnud lähemalt tutvustatud. Suurem osa kajastuvad siiski programmeerimisnädala Code Week 2017 suures ülevaates. Kogu valiku leiab HITSA koduhelt. Töötoad toimuvad 7.-22. okroobrini. Töötubadesse tuleb enne osalemist registreeruda.

suur-ülevaade-programmeerimisnädal-code-week-2017-töötoad-Kristi-Proge-blog


Haridusrobotid
Kõige suurem valik töötubasid. Haridusrobotite töötoad on eelkõige suunatud koolieelikutele ja algklassi lastele, kuid põnevust jagub kindlasti ka nendega kaasas olevatele emmedele-issidele.

Plokkidest programmide koostamine - Scratch
Scratchi töötoad sobivad nii neile lastele, kel varasem kokkupuude programmeerimisega puudub kui ka neile, kes on programme plokkidest koostanud mõnes teises keskkonnnas või sarnastes mängudes.

LEGO
Need töötoad sobivad robootikahuvilistele lastele ja teismelistele. Töötubades saab nii roboteid ehitada kui ka programmeerida. Ma loodan väga, et ka tüdrukud nende töötubade vastu huvi tunnevad.

Robootika teismelistele
Töötoad robootikahuvilistele, kuid varasem kogemus ei ole vajalik. Elektroonikahuvilistele soovitan kindlasti Arduino töötuba. Valik siin sektsioonis on väike ja mind paneb imestama, et need töötoad veel täis pole. Julgustan tüdrukuid nendes töötubades osalema.

Tekstilised programmeerimiskeeled
Tegelikult on kahju, et see loetelu siin nõnda lühike on. Loodetavasti on tulevikus selliseid töötubasid oluliselt rohkem, seda enam, et nende töötubade jaoks ei ole vaja vidinaid või seadmeid vms soetada. Soovitan noortele, kes tahavad n-ö päris programmeerimisega kätt proovida.

Loovus
Nendes loovates töötubades ei pane sa tõenäoliselt tähelegi, et tegeled programmeerimisega, sest tegevus on nii kaasahaarav ja tulemus imeline.

Uued trendid
On näha, et IKT maailma trendid kajastuvad ka töötubades.

Venekeelsed töötoad

Muu
Nende seas on mitu harivat töötuba. Minus tekitas kõige suuremat huvi Arduino Nano töötuba.

Kasutatud fotod

3. oktoober 2017

8 asja, mida teha enne IKT-d õppima asumist

Nõudlus info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonna töötajate järele on suur. Aastas oodatakse tööturule 1580 uut spetsialisti. Väljavaated korralikuks teenistuseks on head, sest IKT valdkonna keskmine palk on Eesti keskmisest poole kõrgem. IKT-d õppida on pop. OECD raporti järgi asub Eestis IKT-d õppima 9% kõrgkoolidesse sisseastujatest, mis on OECD riikide kõrgeim näitaja. Kuid ei tohi unustada, et see valdkond ei sobi kõigile. Keskmiselt 25% IKT eriala valinud õppuritest Eestis katkestab õpingud. Seega tuleks hästi läbi mõelda, kas IKT õppimine on sinu jaoks õige valik. Sellest tulenevalt panin kirja 8 asja, mida teha enne IKT-d õppima asumist. Märkus: Need kaheksa asja ei ole ei tähtsuse ega muus loogilises järjekorras.

8-asja-enne_IKT_õppimine-Kristi Proge blog

  1. Kogu infot erinevate IKT ametite kohta, et leida endale sobivaim. Enamasti seostavad inimesed IKT-d programmeerijatega, kuid tegelikult on ametite valik palju laiem. Hea koht alustamiseks on Rajaleidja koduleht, kus on hetkel 24 IKT ameti tutvustus.
  2. Räägi inimestega, kes IKT ametikohal töötavad ja mõtle, kas sina tahaksid seda tööd teha. Uuri, mis neile selle ameti juures meeldib, mis on nende jaoks suurimad väljakutsed olnud, millised iseloomuomadused on vajalikud selles ametis edukas olemiseks, millistele inimestele see amet nende arvates ei sobi jne.
  3. Mine IKT ettevõttesse töövarjuks samale ametikohale, mis sind huvitab. See annab sulle võimaluse näha ja kogeda lähedalt selles ametis töötamist. Võid avastada, et huvipakkuv amet ei olegi selline, nagu sina ette kujutasid. Aitab vältida juba eos seda, et asud õppima eriala, mille töö iseloom sulle tegelikult ei sobi. Või avastad hoopiski, et see amet on veel lahedam, kui sa ette kujutasid ja see võib anda hiljem motivatsiooni kõrgkoolis pingutada, kui eriala omandamine mingi hetk liiga raske tundub. 
  4. Osale mõnel (tasuta) programmeerimise kursusel. Kuigi mitte kõigil IKT erialadel ei nõuta kõrgel tasemel programmeerimisoskust, siis vähemalt algaja tasemel kokkupuudet programmeerimisega eeldatakse enamasti küll. Kui avastadki, et programmeerimine ei ole päris sinu rida, saad valida mõne sellise eriala, kus sa koodi kirjutama ei pea.
  5. Kaalu mõne teise sind huvitava eriala sidumist IKT-ga puhtalt IKT õppimise asemel. Valdkonnaspetsiifiliste IKT-oskustega erialaspetsialistidest on tööturul juba praegu puudus ja tulevikus on neid veelgi enam vaja. Kõrgkoolis vali 70% ulatuses oma eriala aineid ja sinna juurde 30% IKT-ga seotud aineid. 
  6. Uuri võimalust, et sulle huvipakkuv IKT-väline eriala on tegelikult IKT-ga lähedalt seotud. Näiteks kui õppida matemaatikat või statistikat, siis võid tulevikus tööd saada andmeanalüütikuna.
  7. Kui oled omale eriala välja valinud, tutvu selle õppekavaga. Üks asi, mida noored inimesed ei taipa enne õppima asumist uurida, on õppekavad. Õppekavast saab hea ülevaate, mida eriala raames õpitakse ja millised oskused (pädevused) omandatakse. Erialade õppekavad on leitavad ülikoolide kodulehtedelt.
  8. Küsi endalt ja vasta ausalt, mis motiveerib mind IKT-d õppima. Kas mind päriselt huvitab IKT või ma tahan seda õppida seetõttu, et see on populaarne ja palgad IKT sektoris kõrged? Kui lähed seda õppima palga, mitte huvi pärast, on oht, et sa ei suuda end motiveerida valitud teed lõpuni käima. Nagu juba mainitud, siis keskmiselt veerand IKT eriala valinud õppuritest katkestab õpingud. Ja kuigi see punkt on siin loetelus viimane, siis alustama peaksid just sellest.

Kasutatud materjalid
OSKA IKT uuring
OECD: Eesti haridussüsteemis on võrdsed võimalused ja enim IT-valdkonda õppima asunuid
Pildi põhjaks on kuvatõmmis Rajaleidja veebilehest

Seotud postitused