10. mai 2017

IT ettevõte: Cybernetica

IT ameteid tutvustava koolituse raames külastasin eelmisel kuul ettevõtet Cybernetica AS. Pean tunnistama, et enne koolitust oli minu jaoks tegemist tundmatu ettevõttega. Mul on väga hea meel, et nüüd tean, mis ettevõttega on tegemist. Kui mul oleks sobiv haridus, siis tahaksin selles ettevõttes töötada, sest sealsed inimesed tegelevad väga põnevate ja vajalike toodete arendamisega, millega eneselegi teadmata oleme kõik tegelikult kokku puutunud.


Cybernetica

Ajalugu
Cybernetica AS on Eesti teadus-arendusettevõte, mis tegutseb info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas. Cybernetica AS kasvas välja 1960. aastal asutatud Teaduste Akadeemia Küberneetika Instituudist. Taasiseseisvumisel jaotati instituut kaheks–valdkonna alusuuringuid hakkas tegema Tallinna Tehnikaülikool, arendustegevuse ja tootearenduse jaoks asutati aga 12. mail 1997. aastal Cybernetica AS. Seega tähistab ettevõte mõne päeva pärast oma 20. sünnipäeva.

Tegevus IKT-valdonnas
Cybernetica arendab infoühiskonda toetavaid tarkvaralahendusi, mereseire- ja raadiosidesüsteeme laevaliikluse korraldamiseks. Ettevõttel on oma teadusüksus. Ettevõtte tegevuste hulka kuulub ka teoreetiliste ja praktiliste turvalahenduste uurimine ja nõustamine nende juurutamisel ning samuti pakutakse infoturbesüsteemide konsultatsiooni- ja audititeenuseid.

Foto: Erik Prozes
Cybernetica arendab kriitilise tähtsusega n-ö nähtamatuid süsteeme. Teisisõnu süsteeme, mida me kõik kasutame, aga ei teadvusta seda endale. Ettevõtte olulised partnerid on asutamisest alates olnud uuendusmeelsed Eesti riigiasutused. Cybernetical on oluline roll e-riigi lahenduste väljatöötamises. Näiteks on meil tänu neile olemas intenetihääletuse tehnoloogia, ettevõte osales digitaalallkirja väljatöötamises ning on X-tee autor. X-tee korraldab turvalist internetipõhist andmevahetust infosüsteemide vahel ehk lihtsamalt öeldes suhtlust andmebaaside vahel. X-teed kasutavad e-teenuste kaudu nii kodanikud, riigiasutused kui ka ettevõtted. Näiteks kodanikuna saad registreeruda riigieksamile või kontrollida oma andmeid rahvastikuregistris. Ametnikud kasutavad X-tee teenuseid oma asutuse infosüsteemides. Ettevõtjad saavad sooritada teatud päringuid, mis on avaliku teenusena lubatud, näiteks Haigekassale kindlustusandmete edastamine. Cyberneticas töötati välja ID-kaardi prototüüp juba enne milleniumivahetust ning varem kui Soome võttis kasutusele ID-kaardi 1999. aastal. Hiljuti tavakasutajateni jõundud Smart-ID arendamises oli neil samuti oma roll, nimelt tõestas ettevõtte teadusüksuse teadlane ära Smart-ID turvalisuse. Lisaks on ettevõte panustanud ELi nõuetele vastava tolliinfosüsteemi ja teiste Maksu- ja Tolliameti infosüsteemide loomisesse ning Eesti veeteede kaasaegsete navigatsiooniseadmetega ja politsei patrullautode sidetehnikaga varustamisse.

Cybernetica kaubamärgiks on ka Sharemind, mille arendas välja arvutiteadlane ja Cybernetica töötaja Dan Bogdanov. Sharemind võimaldab krüptreeritud andmeid analüüsida ilma neid dekrüptreerimata. Lähemalt võid Sharemind'i kohta lugeda siit.

Viimastel aastatel on ettevõtte keskendunud e-riigi lahenduste ekspordile. Sellele aitab kindlasti kaasa hiljuti omadantud ISO sertifikaadid. Ettevõttel on partnereid üle kogu maailma seal hulgas Soomes, Namiibias, Aserbaidžaanis ja Haitis. Cybernetica meresidesüsteeme kasutatakse näiteks Indoneesias, Malaisias ja Dubais.

Cybernetica praktika- ja töökohana
Ettevõtte peakontor asub Tallinnas ja harukontor Tartus. Ettevõtte enda sõnul on nad Tartus tuntumad kui pealinnas. Aprill 2017 seisuga oli neil 135 töötajat sh ülikoolilinnas rohkem kui Tallinnas.

Töötajate valimisel on nad nõudlikud. Näiteks toodi ettevõtte külastamisel välja, et neil töötades läheb vaja kõrgemat matemaatikat. Väga oluline on, et töötaja sobituks ettevõttesse. Cybernetica pole ehk tüüpiline IT ettevõte selles osas, et nende juurest ei leia ping-pongi lauda vms lõõgastumise võimalusi nagu mitmes teises sama valdkonna ettevõttetest. Nende fun seisneb inimestevahelistes suhetes. Head suhted on tõenäoliselt ka üks põhjus, miks sealsed töötajad tahavad end ettevõttega pikemaks ajaks siduda ning seega on kaadrivoolavus neil madal. IT-sektorile omaselt on töötajate keskmine palk tunduvalt üle Eesti keskmise, selle aasta I kvartalis 3150€.

Ettevõte on kogu oma tegutsemisaja pidanud oluliseks teadusesse ja haridusse panustamist. Nad osalevad rahvusvahelistes teadus- ja arendusprojektides üle kogu maailma. Hiljuti kuulutasid nad välja 5000-eurose stipendiumi, millele saavad kandideerida tarkvaratehnika ja informaatika rahvusvaheliste magistriõppekavade tudengid. Varasemast ajast on neil Boris Tamme stipendium ja Monika Oidi fondist makstavad stipendiumid.

Cybernetica pakub tudengitele ka (tasustatud) praktikakohta, lõputöö teemat ja ettevõtte poolset juhendajat.


Kasutatud allikad
https://cyber.ee/