Mängustamine
Vahel tekib õpetades tahtmine midagi harjumuspärasest teistmoodi teha, et nii endal kui õpilastel oleks huvitavam. Üks võimalus selleks on mängustamine (gamification). Mängustamine on see, kui õpetamisel kasutatakse mängu elemente, et seeläbi õppijat motiveerida. Lihtsaimad mängustamise võimalused õppetöös on punktide kogumine ja edetabel (nt Quizizz ja Kahoot kasutavad nimetatud elemente).
Põgenemistuba õpetamisel
Kooliaasta alguses tuli mul mõte kasutada õppetöös põgenemistoa ideed. Põgenemistoa kontseptsioon on ju iseenesest lihtne: grupp inimesi on ruumis luku taga ja et sealt välja saada tuleb lahendada erinevat laadi ülesandeid. Üks lahendus viib teiseni, see omakorda järgmiseni jne kuni õnnestub lukustatud uks avada ja ruumist välja pääseda. Ülesannete lahendamiseks antakse üks tund. Põgenemistoa juurde kuulub väljamõeldud taustalugu (nt zombi apokalüpsis, printsessi päästmine), mis lisab omakorda tegevusele põnevust ja mängulisust.
Kuna põgenemistoa idee koolitunnis rakendamine tundus liiga töömahukas ja keeruline, siis loobusin sügisel sellest mõttest. Kuid hiljuti avastasin, et mõne lihtsa vahendi abil on võimalik luua virtuaalne põgenemistuba, mida saab edukalt õppetöös rakendada ja seda nii distants- kui ka lähiõppes. Niisiis otsustasin kooliaasta lõpus õpilaste peal selle lahenduse järele proovida. Virtuaalne põgenemistuba sobib hästi igas õppeaines kasutamiseks, sh arvutitunnis. Viimases võivad õpilased õpetaja koostatud põgenemistoast välja murda üritada või rühmatööna ise virtuaalse põgenemistoa idee ja ülesanded välja mõelda ja arvutis need ellu viia ning seejärel üksteise põgenemistubasid lahendada.
Põgenemistoa loomine
Järgnevas videos selgitan, kuidas selliste lihtsate ja õppetöös üsna levinud vahendite abil nagu Google Forms ja Learning Apps luua põgenemistuba. Videos olev näide on loodud gümnaasiumi programmeerimise tunnis kasutamiseks. Sellise põgenemistoa puhul on tegu mängustamisega, sest kuigi õpilased lahendavad tavalisi ülesandeid, on õppimisprotsessi lisatud mängulisi elemente.