Koolivaheaeg 2018 väljakutse on iga nädala kolmapäeval tutvustada ühte mängu, mängude seeriat või ülesandeid, mis arendavad mõtlemist. Kuna suvega on hetkel lood Eestis sellised nagu nad on ja randa ei meelita, siis on sobiv aeg külastada raamatupoodi ning midagi loogika ja mõtlemise arendamiseks välja valida. Tänases postituses kirjutangi Eesti raamatupoodides müügil olevatest raamatuest, kuhu on kokku kogutud just sellised ülesanded.
Ajugümnastika koolilastele
Kirjastuselt "Cum Laude" leiab mitmeid ülesannete kogumikke koolilastele, mis aitavad treenida aju ja arendavad mõtlemist.
"Loogikaülesanded koolilastele".
"Loogikaülesanded. Parimad palad lastele."
Töövihikud on mõeldud eelkõige algklasside õpilastele, aga pakub põnevat peamurdmist ka suurematele. Mitmesugused ülesanded arendavad laste loogilist mõtlemist ja kinnistavad matemaatilisi teadmisi. Osa ülesandeid on lihtsamad, mõned aga üsna kõvad pähklid, mille „katkihammustamine“ eeldab veidi kannatlikkust. Enamjaolt aitab lahenduseni jõuda just loogiline mõtlemine, mille abil õige tulemuse leidmine valmistab nuputajale rõõmu ja aitab matemaatilise maailma seaduspärasid rakendada ka elulistes olukordades.
„Vaheaja loogikaülesanded“
...on mõeldud 7–14-aastastele lastele. Tähelepanu ja loogikat arendavad ülesanded aitavad kaasa kujundliku mõtlemise lihvimisele ja matemaatiliste teadmiste kinnistamisele. Sellest vihikust leiad peamiselt ülesanded, mis põhinevad ruumilisel mõtlemisel, arvutamisel ja nähtuste üle loogilisel arutlemisel. Vihiku teine raskuspunkt on nuputamisel: mõistatuste ja „krutskitega“ küsimuste vormis esitatud ülesanded aitavad mõelda raamidest väljaspool. Mõned ülesanded on parajad pähklid, mille koore purustamine eeldab kannatlikkust ja süvenemist.
Minu kogemus
Kuigi raamatute kujundus on hästi lihtne (must-valge trükk), siis 8-aastases koolipoisis äratasid raamatus "Loogikaülesanded koolilastele" olevad ülesanded kohe huvi. Lahendasime ülesandeid koos: aitasin tal ülesande juhendist õigesti aru saada ja vahel andsin ka vihje, mis teda lahenduse leidmisel aitas. Ülesannete raskusaste on koolilastele sobiv. Alguses on lihtsamad ülesanded, kuid tasapisi muutuvad ülesanded keerulisemaks. Raamatute plussiks on seegi, et nende hind on soodne.
Ajugümnastika teismelistele ja täiskasvanutele
"Loogikamõistatused"(2018)
Autor Marcel Danesi on ise innukas nuputamisülesannete lahendaja ning koostab neid ka erinevatele väljaannetele.Ta on kirjutanud seitse nuputamisülesannete raamatut. Ta rajas Toronto Ülikoolis teadusuuringute keskuse, et uurida nuputamisülesannete kasutamist hariduse andmises.
„Loogikamõistatused“ on mõeldud igas vanuses nuputajatele, kes tahavad oma loogikaoskusi proovile panna ja selle läbi ka aju arendada. Raamatust leiab eri tasemega ülesandeid, millele eelnevad näited annavad õige suuna kätte ka siis, kui kohe õiget nippi ei leia. Tore kogumik, mida kõikjale kaasa võtta, et vabal hetkel ennast või kaaslasi proovile panna. (Hels Hinrikson, tõlkija)
Ülesannetekogu "Loogikamõistatused" väljaandjaks on kirjastus "Ersen" ja nende kodulehel saad lähemalt tutvuda ka raamatu sisuga.
"Suur loogikamõistatuste piibel. Ajude gümnastikaks" (2016)
Raamatu autor Gareth Moore on koostanud kümneid loogika- ja ajutreeningu ülesannete kogumikke ning tal on doktorikraad tehisintellekti alal Cambridge'i Ülikoolist, kus ta õpetas masinaid inimkeelest aru saama.
Gareth Moore'i "Suur loogikamõistatuste piibel. Ajude gümnastikaks" loogikaharjutuste kogust leiab mõistatusi kõigist enam levinud tüüpidest. Kõik mõistatused põhinevad loogikal ega nõua lahendamiseks keelelisi ega kultuurilisi teadmisi. Lõbusad ja sõltuvust tekitavad mõistatused on suurepärane ajugümnastika. Kõik enam kui 60 erinevat mõistatusetüüpi on toodud seitsmes erinevas raskusastmes, nii et sobival tasemel peamurdmist leidub kõigile.
Raamatu väljaandjaks on kirjastus "Tänapäev", kelle kodulehel saad ka natuke raamatu sisse piiluda.
Outro
Loogika on tugevalt seotud algoritmilise mõtlemisega, mis omakorda on väga oluline oskus, et panna arvuti tegema seda, mida sina tahad ehk teisisõnu programmeerida arvuti 'mõtlema'. Algoritmilisest mõtlemisest saab lugeda
nendest postitustest.