18. november 2017

Nädala nopped

Blogis on olnud viimasel ajal vaikne. Nimelt on mu käsi andnud valusalt märku, et talle see pidev klaviatuuri ja hiire kasutamine ei meeldi. Seega olen püüdnud arvuti kasutamist oluliselt vähendada, nii palju kui see tänapäeva maailmas elades võimalik on, ja selle üheks tagajärjeks on blogipostuste kirjutamisest loobumine. Siiski olen kokku kogunud viimase kahe nädala uudisnupukesed.

Nädala-nopped-Kristi-Proge-blog
Foto: Twitter

4. november 2017

Nädala nopped

Nagu selle nädala postitustest ja nädala nopete kokkuvõttest ilmneb, olen vaadanud viimase seitsme päeva jooksul päris mitu IKT-teemalist TED kõne. Eks see kaldubki nii olema, et mingi periood avaldatakse palju tehnoloogiat ja ühiskondat puudutavaid ettekandeid, millele omakorda järgneb pikem periood, kus neid teemasid ei käsitleta.
Nädala-nopped-Kristi-Proge-blog
Aibo robot (2005). Foto: Kate Nevens

2. november 2017

TED Talk "We're building a dystopia just to make people click on ads"

Zeynep Tufekci nimetab end tehno-sotsioloogiks ja ta uurib tehnoloogia mõju ühiskonnale. Sellest huvist on ajendatud ka tema TED kõne "We're building a dystopia just to make people click on ads". Sõna düstoopia kasutamine pealkirjas kõlab pahaendeliselt. Oma ettekandes räägib ta sellest, kuidas samu algoritme, mida kasutavad Facebook ja Google sulle personaalse reklaami näitamiseks, kasutatakse ka sulle ühiskonda puudutava info kuvamiseks (nt valimiste eel). Teisisõnu tähendab see seda, et kuigi sina ja su naaber kasutate samasid sotsiaalmeedia keskkondasid, elate te siiski täiesti erinevates infoväljades. Düstoopia seisneb selles, et te kumbki ei ole sellest teadlik.

Zeynep Tufekci TED kõnes on palju näiteid ja silmiavavaid tähelepanekuid, kuidas tehisintellekt kontrollib informatsiooni, mida sotsiaalmeedia kasutajatele näidatakse. Ettekande lõpus pakub kõneleja välja ka mõned lahendused.


1. november 2017

Jõuluvana kingikotti 2017

Esimene lumi tuli juba maha. Ja sulas ära ka muidugi. Ma ei tea kuidas teistega, aga mul tuli jõulutunne peale, kui maa valge oli. Ja ega need jõulud enam mägede taga ole. Seega piilusin e-poodide kaubavalikut ja valisin välja mõned prorgammeerimise ja robootikaga seotud kingid lastele. Valikul lähtusin sellest, et hind ei ületaks 70 eurot.




  1. Ozobot. Pisike vahva robot, mida programmeeritakse värvide abil. Sobib nii väikestele kui ka natuke suurematele lastele.
  2. Tere, Ruby! Raamat eelkooliealistele ja 1.-2. klassi lastele, mis sisaldab seiklusjuttu ja ülesandeid programmeeriva mõtlemise arendamiseks.
  3. Puldiga juhitav minidroon. Minidroonide hinnad algavad umbes 15 eurost.
  4. Makey Makey GO on vist kõige lahedam programmeeritav mänguasi üldse, sest selle abil saab banaanist, tarretisest jm elektrit juhtivatest asjadest muusikariistu teha ja mitte ainult. GO on Makey Makey komplekti soodsam või n-ö lite versioon.
  5. Edisoni robot, mida saab plokk-stiilis ehk visuaalset programmeerimiskeelt kasutades programmeerida  ja põnevamaks ehitada Lego klotside abil.
  6. micro:bit on soodne mikroarvuti (või kiip), mida saab nii iseseisvalt programmeerida kui ka kasutada millegi lahedama ehitamiseks. Mõeldud teismelistele.
Päkapikku, kes mänguasjade kõrval naeratab, saab näha Tartu Mänguasjamuuseumis.

Jälgi KristiProget Facebookis.